Sosy i dresingi
To one odpowiadają za esencje smaku potrawy. Wykonanie potrawy powinniśmy zacząć od dodania wyciągów ze świeżych i podstawowych składników zawartych w bulionach (dział ZUPY), wywarach i sosach. To podstawa w kuchni, która uwieńcza danie. Jeżeli przyłożycie się do ich wykonania danie ma szanse pozostać na długo w waszej pamięci.

Tahina do hummusu
Tahina to dodatek do wielu dań izraelskich. Na moim blogu znajdziecie zastosowanie jej np. do hummusu. Warto zrobić ją samemu.

DEMI GLACE wywar ciemny z kości i warzyw
Demi glas to podstawa sosów w bardzo dobrych restauracjach. Aby twój sos był pełny smaku, aromatu użyj bazy demi glace. Długo się go przygotowuje ale naprawdę warto. Robimy raz na jakiś czas bo świetnie się go przechowuje np. mrożąc.

Majonez
Do dzisiaj pamiętam smak majonezu mojej babci. Był to rytuał kręcenia majonezu. Dziadek mając silne ręce ucierał a babcia dolewałam oliwy i kontrolowała, a ja palcem go co chwile próbowałam :)

WINEGRETE
Używany do zaprawiania różnych potraw nie tylko sałat, np.: makarony, kasze kuskus, młode ziemniaki. Dressingiem możemy też skropić ryby, grillowanego kurczaka, wątróbkę czy steki. Przygotowaną większość ilość sosu można przechowywać w lodówce, wstrząsnąć przed użyciem dodając tylko świeżo posiekanych ziół.

Klasyczne pesto
KLASYCZNE PESTO
Pesto dodaje zazwyczaj do różnego rodzaju makaronów, sałatek lub nawet zup (krem z pomidorów). Przygotowany wcześniej można świetnie przechowywać w lodówce. Wystarczy włożyć w butelkę z dozownikiem z dziurką i mamy świetnie przygotowaną dekorację talerza.

Aromatyczne oliwy
Taka aromatyczna oliwa jest rewelacyjna do skropienia warzyw, grillowanej ryby, kurczaka czy do sporządzenia sosu winegretem. Oliwa aromatyzowana dodaje potrawie smaku i niepowtarzalnego charakteru.