Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, unikasz ruchu, nie pilnujesz diety i martwisz się kilkoma zbędnymi kilogramami, uważaj – jesteś w grupie ryzyka potencjalnych ofiar cukrzycy. Nie lekceważ niepokojących objawów, ponieważ choroba rozwija się łagodnie, przez co jest trudna do wykrycia.

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą formą cukrzycy; 9 na 10 cukrzyków choruje właśnie na tę odmianę. Przez nagły wzrost zachorowań, porównywany z epidemią, naukowcy okrzyknęli cukrzycę chorobą cywilizacyjną. Statystyki są zatrważające – w latach 80., cukrzyków było około 30 milionów; zaledwie dekadę później, ich liczba wzrosła kilkukrotnie! I jak zapewniają naukowcy, wciąż gwałtownie rośnie.

W pierwszym artykule z serii „Dieta na miarę XXI wieku” można znaleźć szereg cichych zabójców milionów ludzi rocznie, czyli tzw. choroby cywilizacyjne. Cukrzyca ma swoje specjalne miejsce w tym niechlubnym rankingu. Liczbę jej ofiar liczy się w 3 milionach rocznie. Co gorsza, większość z nich dowiaduje się o swojej chorobie, kiedy ta już zdąży dokonać nieodwracalnych spustoszeń w organizmie. Właśnie dlatego cukrzyca jest tak groźna!

W cukrzycy typu 2, trzustka produkuje za mało insuliny, która z kolei nie działa skutecznie. W ten sposób, poziom cukru we krwi wciąż rośnie. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zbyt duża ilość cukru doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów (zmian miażdżycowych). Powikłania w obrębie układu krwionośnego szybko prowadzą do kolejnych chorób, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa oraz wiele, wiele innych. I mimo że z cukrzycą można żyć (o ile ściśle przestrzega się diety oraz utrzymuje aktywność fizyczną), najlepiej wystrzegać się jej jak ognia!

Jedną z głównych przyczyn cukrzycy jest otyłość. Osoby borykające się z nadmiarem kilogramów są dużo bardziej narażone na atak cukrzycy. Jeśli choroba zaatakuje, nadzieja leży w odpowiedniej diecie, a właściwie – leczeniu dietetycznym. Lekarze i dietetycy potwierdzają, że to właśnie to co spożywa cukrzyk na co dzień, najmocniej przyczynia się do rozwoju lub zahamowania choroby.

Dieta cukrzyka musi być urozmaicona, bogata we wszystkie wartościowe składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowane posiłki mogą przyczynić się do utrzymania nie tylko prawidłowej masy ciała, ale również stałego poziomu glukozy we krwi. Jadłospis powinien zostać dostosowany do indywidualnych wymagań! Dieta cukrzyka opiera się m.in. na aktualnym stanie zdrowia, metodzie leczenia, parametrach fizycznych oraz zaleceniach lekarza. Jeśli chorujemy na cukrzycę, nie powinniśmy korzystać z cudzych wytycznych, nawet jeśli ten ktoś jest „doświadczonym” cukrzykiem i chce dla nas jak najlepiej.

Chorzy na cukrzycę powinni zwrócić szczególną uwagę na regularne spożywanie posiłków. W ten sposób ułatwią swojemu organizmowi utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Systematyczne przyjmowanie energii w postaci kalorii, pozwoli uniknąć napadów głodu, które dla cukrzyka mogą skończyć się szczególnie groźnie.

Dla cukrzyków, którzy chcą skutecznie walczyć ze swoją chorobą, dobrym rozwiązaniem może być dieta pudełkowa. Oczywiście, tylko zbilansowany catering, zatwierdzony przez dietetyka i przygotowany przez profesjonalistów, może zostać uznany za leczenie dietetyczne.

Nawet jeśli nie jesteś cukrzykiem, ale po prostu martwisz się o swoją nadwagę, Twoja dieta jest monotonna i uboga, a pory przyjmowania posiłków nieregularne – przekonaj się o tym, że właściwa dieta czyni cuda