Nie słuchajcie jak mówią, iż bezę ciężko wykonać. Zdradzę wam kilka ważnych zasad, aby beza była idealna. Ja też bałam się ją na początku wykonać, ale dzięki tym wskazówką zawsze wychodzi idealna.

CZAS PRZYGOTOWANIA: bezy-z-nadzieniem-czekoladowym-223.jpg
wyrabianie 10 min. 
łączny czas pieczenia i suszenia: 80 min. 
przygotowanie masy
: 10 min.
ILOŚĆ: 20 podwójnych bez
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: 3/5

SKŁADNIKI NA BEZĘ:

6 białek jaj (średniej wielkości)  
1 szklanka cukru drobnoziarnistego
1 łyżka octu białego
1 łyżka mąki ziemniaczanej

SKŁADNIKI NA MASĘ:

100 gram czekolady gorzkiej 74% lub 76%
50 ml śmietany kremówki
100 gram serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru

PRZYGOTOWANIE BEZY:

Najpier od zasad: Jajka muszą być świeże, miska i widełki którymi będziemy ubijać muszą być suche (zero wody) oraz ważne jest idealne ubicie bezy.

Białka oddzielamy od żółtek, zaczynamy ubijać białka z odrobina soli gdy będą się ubijały dodajemy stopniowo cukier cały czas ubijając. Gdy mamy ubitą bezę dodajemy ocet i mąkę i kończymy ubijać. Piana ma tworzyć stożek gdy wyciągniemy widełki a po przeróceniu miski ma nie wypaść z niej.

Wkładamy masę do rękawa cukierniczeogo z końcówką do dekoracji i na papierze do pieczenia dekorujemy małe bezy wielkości około 4 cm. Zachowajmy ok 2 cm odstępu ponieważ nasze bezki nieco urosną. 

Pieczemy pierwsze 20 min w temperaturze 140 st.C. Następnie zmniejszamy temperaturę do 120°C i pieczemy jeszcze przez 20 minut. Bezy będą chrupiące z zewnątrz, ale ciągliwe w środku.

Jeżeli chcemy mieć bezy całkowicie suche, należy zmniejszyć temperaturę do 100°C i suszyć jeszcze około 60 minut.

Odstawiamy do wystudzenia.

PRZYGOTOWANIE MASY:

Podgrzewamy śmietankę w garnku (uważamy, aby się nie zagotowała), ściągamy z ognia i wrzucamy pokruszoną czekoladę, zostawiamy chwilkę do rozpuszczenia i łączymy aż masa będzie jednolita. Dodajemy cukier puder i ubijamy dodając mascarpone.

Masę przekładamy do rękawa cukierniczego i nakładamy na spód bezy dokładając do niej drugą bezę. Wkładamy w papilotki jak na zdjęciu.